Aktuálně

Článek

Earth Overshoot Day: ode dneška si půjčujeme zdroje planety z budoucnosti

28. 7. 2022
3 min. čtení

O dva dny dříve než loni jsme začali žít na ekologický dluh. Earth Overshoot Day znamená, že k dnešnímu datu jsme vyčerpali všechny přírodní zdroje, které planeta Země obnoví za jeden rok. Lidstvo vytváří tento deficit nadužíváním ekologických zdrojů a především produkováním odpadu, zejména oxidem uhličitým, který vypouštíme do atmosféry.

Česká republika žije na ekologický dluh již od 12. dubna.

Metodu počítání ekologického dluhu vyvinula platforma Global Footprint Network, která sbírá data již mnoho let a zohledňuje v nich nejen využívání přírodních zdrojů, ale i způsob získávání potravy, design lidských habitatů, životní styl, nárůst populace a další faktory. 

 

Příroda

Život závisí na příhodných přírodních podmínkách: čistém vzduchu, vodě a úrodné půdě. Řešením pro udržitelný život je zachování biodiverzity. Pomáhá vytváření rezervací nebo obnovování poškozených nebo zaniklých ekosystémů. Ohleduplné zemědělství je pak již jen doplňujícím prvkem.

VLK les
V Evropě jsou jen 4 % nedotčených lesních ploch.

 

Města

Do roku 2050 se přestěhuje až 80 % veškeré populace do měst. Budeme muset přehodnotit styl výstavby měst a způsob života v nich. Udržitelnému a planetě přátelskému způsobu života pomohou nízkoenergetické budovy, lepší plánování růstu měst, více zelených ploch a hlavně omezení individuální dopravy, která se podílí 17 % na uhlíkové stopě každého člověka.

VLK city
Design měst by měl vycházet vstříc lidem tak, aby nejezdili auty.

 

Energie

Dekarbonizace ekonomiky souvisí nejen s hledáním nových způsobů, jak získávat energii, ale také s chytřejším využíváním energetických zdrojů. Mnohá z řešení už známe: obnovitelné zdroje energie – voda, slunce nebo vítr, výstavba pasivních budov, tepelná čerpadla, efektivní vaření, recyklace materiálů, zelené střechy, využívání veřejné dopravy a další. Stačí, když je budeme více využívat a podpoříme inovace a výzkum nových nápadů.

VLK carsharing
Domácnosti, které se zapojí do sdílení automobilů, sníží své emise související s dopravou až o 18 %.

 

Potraviny

Podle odborníků z Global Footprint Network existuje jednoduchý vzorec: čím zdravější je potravina, tím nižší je její dopad na životní prostředí. Jako příklad dávají středomořský styl stravování: co nejvíce čerstvé zeleniny, obiloviny, olivový olej a méně živočišných bílkovin. V současné době jen na nasycení lidstva potřebujeme celou jednu polovinu biologických zdrojů naší planety. Stále více zemí závisí na dovozu potravin, což zvyšuje jejich zranitelnost i uhlíkovou stopu. Navíc lidstvo vyhodí přibližně jednu třetinu vyprodukovaných potravin. 

VLK food
Když dokážeme snížit množství vyhozené jídla o polovinu, posuneme Earth Overshoot Day o 13 dní.