Aktuálně

Článek

Oteplení je nezvratné, omezení emisí musí být okamžité

11. 8. 2021
2 min. čtení

Vědci z Mezivládního panelu pro změny klimatu OSN (IPCC) v prvním dílu šesté zprávy o změnách klimatu píší otevřeně o Zemi na pokraji katastrofy kvůli oteplování. Všechny státy by měly urychleně opustit fosilní paliva a změnit systém fungování.

První část zprávy předkládá informace založené na fyzikálních aspektech a datové analytice, obsahuje i Shrnutí pro politické představitele. Vyzývá k razatní změně řízení ekonomiky. Planeta Země se v následujících desetiletích ohřeje o 1,5 °C oproti předindustriálnímu období (1850 – 1900) a naším úkolem je oteplování co nejvíce zpomalit.

Skleníkový efekt

Oteplení způsobují především vyšší koncentrace oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Ze zprávy vyplývá, že současnou změnu klimatu způsobili lidé svou činností. Se vzrůstající teplotou přímo souvisí častější extrémní projevy počasí – bleskové povodně, bouře, velké teplotní výkyvy, sucho, požáry nebo silné srážky. Střední Evropy a České republiky se například tání arktického ledu nebo zvyšování hladiny moří přímo nedotýká, ale kvůli zvyšující se teplotě ubývá srážek, mění se jejich časové rozložení (málo srážek na jaře, přívalové deště v létě) nebo čelíme vlnám veder. „Vyšší teplota atmosféry znamená vyšší hladinu energie, která se vrací v podobě extrémního počasí. Intenzivně využívaná krajina nedokáže zadržet například přívalové deště, naopak přírodní lokality tyto projevy dokážou regulovat,“ vysvětluje krajinář Petr Sedlák.

____________________

UHLÍKOVÝ ROZPOČET

je výpočet množství uhlíkových plynů, 
které ještě může lidstvo vypustit do atmosféry.

____________________

400 miliard tun oxidu uhlíku

Lidstvo má podle vzorce, kterému se odborně říká uhlíkový rozpočet, možnost vypustit do atmosféry 400 miliard tun oxidů uhlíku. To je stejné množství, jaké vyprodukovaly Spojené státy americké celkem od roku 1751 do roku 2019. Toto množství by mělo zvýšit šanci, že se průměrná teplota do konce století nezvýší o 1,5 °C, na 67 %. Pokud ale nedojde k rychlému a velkému snížení spotřeby fosilních paliv nebo produkce metanu, ideálně na nulu, vyplýtváme uhlíkový rozpočet již v roce 2030. IPCC ve zprávě předkládá různé scénáře budoucnosti. Podle nejhorší varianty se emise skleníkových plynů do roku 2100 zdvojnásobí a teplota naroste až o 5,7 °C.

Tání alpských ledovců
                  Do konce století roztají horské ledovce v Alpách.

Dopady vyšších teplot pociťujeme již dnes. Známe sucho, velké teplo, málo sněhu v zimě, přívalové deště, dokonce i tornádo. Zatím se nás úplně netýká změna přírody, kdy přijdou nové druhy živočichů i rostlin a naši staří známí se přesunou severněji, nebo vyhynou. Environmentální uprchlické vlně, novým nemocem či parazitům zatím přímo čelit nemusíme.